Perkongsian Skor IELTS Mengikut Bahasa Pertama: Jadual Rasmi 2024–2025
Perkongsian skor rasmi IELTS untuk 40 kumpulan bahasa pertama: perkongsian calon Akademik pada 7.0 atau ke atas berada antara 14.2% hingga 88.0%, tanpa kumpulan mana-mana yang kebanyakannya di bawah 6.0.

Pada halaman ini
Data demografi rasmi IELTS untuk 2024–2025 mencetak taburan keseluruhan skor calon yang dikumpulkan mengikut bahasa pertama, iaitu 40 kumpulan dalam kategori Akademik dan 40 kumpulan dalam kategori Latihan Am. Membaca jadual-jadual tersebut baris demi baris menunjukkan di mana skor setiap kumpulan berkumpul: dalam kategori Akademik, perkongsian calon yang mendapat skor 7.0 atau ke atas berada antara 14.2% di kalangan calon berbahasa pertama Jepun hingga 88.0% di kalangan calon berbahasa pertama Jerman, manakala pada sempadan 6.0, semua 40 kumpulan mempunyai sekurang-kurangnya separuh daripada calon mereka di atas garisan tersebut. Data ini hanya merangkumi taburan kumpulan: buku kerja ini tidak mencetak bilangan calon, maka setiap perkongsian di sini menerangkan suatu kumpulan, bukan seorang individu.

Penemuan utama
- Di kalangan 40 kumpulan bahasa pertama dalam kategori Akademik, perkongsian calon yang mendapat skor 7.0 atau ke atas berada antara 14.2% di kalangan calon berbahasa pertama Jepun hingga 88.0% di kalangan calon berbahasa pertama Jerman, dengan median sebanyak 41.2% [1].
- Setiap satu daripada 40 kumpulan Akademik mempunyai sekurang-kurangnya separuh daripada calon mereka pada 6.0 atau ke atas, dari 50.9% (Jepun) hingga 98.3% (Jerman), maka sempadan 6.0 merupakan titik persamaan umum dan ekor 7.0 merupakan tempat di mana kumpulan-kumpulan berbeza [1].
- Dalam kategori Latihan Am, 6 daripada 40 kumpulan mempunyai kurang daripada separuh calon mereka pada 6.0 atau ke atas, dari Dari pada 21.9% hingga Vietnam pada 49.5%, dan median perkongsian pada 7.0 atau ke atas ialah 34.9% berbanding 41.2% dalam kategori Akademik [1].
- Daripada 33 kumpulan bahasa pertama yang muncul dalam kedua-dua jenis ujian, perkongsian Akademik pada 6.0 atau ke atas lebih tinggi dalam 25 kumpulan dan lebih rendah dalam 8 kumpulan [1].
- Jenis ujian mengubah ekor bagi bahasa yang sama: calon berbahasa pertama Cina mendapat skor 7.0 atau ke atas dalam 15.5% kes Akademik berbanding 37.7% dalam Latihan Am, manakala calon berbahasa pertama Thai bergerak ke arah sebaliknya, iaitu 28.8% berbanding 8.7% [1].
Latar belakang
IELTS melaporkan skor keseluruhan serta empat skor kemahiran, dan jadual demografi menambah satu dimensi kedua: bagaimana skor diagihkan di kalangan calon yang berkongsi bahasa pertama. Pembaca sering menganggap kumpulan-kumpulan ini sebagai label kesukaran, maka penting untuk mengetahui apa yang sebenarnya dikandungi oleh taburan yang diterbitkan. Setiap baris merupakan perkongsian calon dalam kumpulan itu sendiri, bukan perkongsian daripada semua calon IELTS, dan buku kerja ini mencetak 40 baris bagi setiap jenis ujian secara berurutan abjad tanpa menyertakan bilangan calon [1]. Laporan ini membaca dua jadual kekerapan dan hanya melaporkan apa yang dicetak di dalamnya, ditambah jumlah bagi lajur-lajur skor bersebelahan yang diterbitkan.
Data dan kaedah
Sumber dan tempoh. Semua angka berasal daripada data demografi IELTS untuk 2024–2025, iaitu dua lembaran kerja yang menerbitkan kekerapan skor mengikut bahasa pertama, satu untuk IELTS Akademik dan satu lagi untuk Latihan Am [1].
Sampel. Unitnya ialah kumpulan bahasa pertama, dan buku kerja ini menerbitkan 40 kumpulan bagi setiap jenis ujian. Setiap baris mengagihkan calon dalam kumpulan itu sendiri merentasi 12 lajur skor, dari di bawah 4 hingga 9, dan perkongsian yang diterbitkan dalam setiap baris berjumlah 100%. Tiada bilangan kepala diterbitkan bagi mana-mana baris, dan baris-baris disenaraikan secara abjad bukan berdasarkan saiz.
Takrifan. Ambang artikel ini merupakan jumlah lajur-lajur diterbitkan yang bersebelahan: di bawah 6.0 merujuk kepada lajur-lajur skor diterbitkan di bawah 4, 4, 4.5, 5 dan 5.5; 6.0 hingga 6.5 merujuk kepada skor 6 dan 6.5; 7.0 atau ke atas merujuk kepada skor 7, 7.5, 8, 8.5 dan 9; manakala 6.0 atau ke atas merujuk kepada semua skor dari 6 ke atas. Suatu kumpulan dikatakan berada di bawah ambang apabila jumlah perkongsian yang dikira adalah kurang daripada 50%.
Kiraan sendiri dalam artikel ini. Setiap julat, median dan kiraan di sini dihasilkan dengan menjumlahkan lajur-lajur diterbitkan bagi setiap baris, kemudian membandingkan baris-baris tersebut. Median dihitung tanpa pemberat merentasi 40 kumpulan yang diterbitkan, kerana buku kerja tidak menyediakan bilangan calon untuk memberatkan pengiraan. Tempat-tempat taburan dalam Rajah 3 merupakan pengelompokan sendiri artikel ini terhadap 40 baris Akademik.
Pemprosesan. Hanya jadual agregat yang diterbitkan digunakan; tiada rekod calon individu terlibat. Perkongsian dipetik hingga satu titik perpuluhan seperti yang dikira daripada lajur-lajur diterbitkan.
Reka bentuk. Data ini bersifat pemerhatian, dan jadual-jadual ini hanya merangkumi skor keseluruhan, bukan empat skor kemahiran.
Keputusan
Ekor Akademik membezakan kumpulan jauh lebih ketara berbanding sempadan 6.0. Pada 7.0 atau ke atas, julat merentasi 40 kumpulan berada antara 14.2% di kalangan calon berbahasa pertama Jepun hingga 88.0% di kalangan calon berbahasa pertama Jerman, dan mediannya ialah 41.2%. Bahagian tertinggi julat dipimpin oleh Jerman (88.0%), Yunani (74.4%), Itali (65.2%), Inggeris (63.6%) dan Portugis (60.2%); bahagian terendah dipimpin oleh Jepun (14.2%), Cina (15.5%), Punjabi (20.3%), Benggali (20.7%) dan Khmer (21.7%). Sebaliknya, pada 6.0 atau ke atas, julat menyusut ketara: kumpulan terendah berada pada 50.9% dan kumpulan tertinggi pada 98.3%, maka tiada kumpulan Akademik mempunyai lebih banyak calon di bawah 6.0 berbanding di atasnya.
Bentuk taburan tersebut kelihatan apabila 40 kumpulan Akademik dikumpulkan berdasarkan perkongsian mereka yang mendapat skor 7.0 atau ke atas. Dua kumpulan berada pada 70% atau ke atas, 3 kumpulan antara 60% hingga 69%, 4 kumpulan antara 50% hingga 59%, 12 kumpulan antara 40% hingga 49%, 6 kumpulan antara 30% hingga 39%, dan 13 kumpulan di bawah 30%. Oleh itu, kebanyakan kumpulan berkumpul di tengah-tengah, dan ekor tinggi adalah nipis.

Rajah 1. 40 kumpulan bahasa pertama Akademik dikumpulkan berdasarkan perkongsian calon yang mendapat skor 7.0 atau ke atas, n = 40 kumpulan, asas = taburan calon sendiri setiap kumpulan. Sumber: data demografi IELTS 2024–2025, kekerapan Akademik mengikut bahasa pertama.
Latihan Am berada pada tahap lebih rendah bagi kedua-dua ukuran. Median perkongsian pada 7.0 atau ke atas ialah 34.9% berbanding 41.2% dalam Akademik, dan 6 daripada 40 kumpulannya mempunyai kurang daripada separuh calon pada 6.0 atau ke atas: Dari pada 21.9%, Pashto pada 34.1%, Thai pada 34.2%, Indonesia pada 48.3%, Jepun pada 49.5% dan Vietnam pada 49.5%. Tiada kumpulan Latihan Am mencapai kotak 70%, dan 15 kumpulan berada di bawah 30% pada 7.0 atau ke atas.
Jenis ujian juga mengubah susunan kumpulan yang muncul dalam kedua-dua jadual. Daripada 33 kumpulan bahasa pertama yang dikongsi, perkongsian Akademik pada 6.0 atau ke atas lebih tinggi dalam 25 kumpulan dan lebih rendah dalam 8 kumpulan. Lima contoh di bawah menunjukkan ekor, bukan ambang:
| Kumpulan bahasa pertama | Akademik, 7.0 atau ke atas | Latihan Am, 7.0 atau ke atas | |---|---|---| | Jerman | 88.0% | 67.6% | | Cina | 15.5% | 37.7% | | Thai | 28.8% | 8.7% | | Arab | 25.7% | 26.4% | | Jepun | 14.2% | 15.9% |
Setiap sel merupakan jumlah sendiri artikel ini terhadap lajur-lajur skor diterbitkan 7 hingga 9 bagi baris tersebut; dua lajur tersebut merupakan populasi calon yang berasingan, maka jadual ini membandingkan taburan dan bukan orang yang sama.

Rajah 2. Perkongsian yang mendapat skor 7.0 atau ke atas dalam Akademik dan dalam Latihan Am bagi lima kumpulan bahasa pertama yang wujud dalam kedua-dua jadual, asas = taburan calon sendiri setiap kumpulan. Sumber: data demografi IELTS 2024–2025, jadual kekerapan mengikut bahasa pertama.

Rajah 3. Enam perkongsian Akademik tertinggi pada 7.0 atau ke atas daripada 40 kumpulan bahasa pertama yang diterbitkan, asas = taburan calon sendiri setiap kumpulan. Sumber: data demografi IELTS 2024–2025, kekerapan Akademik mengikut bahasa pertama.
Had
Empat had berlaku terhadap semua perkara di atas. Pertama, buku kerja tidak menerbitkan bilangan calon, maka saiz kumpulan tidak diketahui: perkongsian 14.2% daripada kumpulan besar dan perkongsian 88.0% daripada kumpulan kecil dicetak dengan pemberat yang sama, dan median dalam artikel ini dihitung tanpa pemberat merentasi kumpulan atas sebab ini. Kedua, jadual-jadual hanya menamakan kumpulan bahasa pertama yang mempunyai cukup calon untuk diterbitkan, iaitu 40 kumpulan bagi setiap jenis ujian, disenaraikan secara abjad, maka kumpulan di luar senarai ini tidak wujud dan 33 nama yang dikongsi merupakan satu-satunya yang boleh dibandingkan merentasi jenis ujian. Ketiga, taburan hanya merangkumi skor keseluruhan, maka perkongsian rendah 7.0-atau-ke-atas suatu kumpulan tidak memberitahu kemahiran mana yang menjadi penghalang, dan min kemahiran IELTS yang diterbitkan menunjukkan jurang ini berbeza mengikut kumpulan. Keempat, perkongsian ini menerangkan calon yang menduduki ujian, dan keahlian kumpulan bukan sifat seorang individu: tiada apa-apa di sini menyokong tuntutan bahawa bahasa pertama calon menetapkan had maksimum, dan tiada angka dalam artikel ini merupakan bukti tentang apa yang menghasilkan perbezaan tersebut.
Implikasi bagi pembelajar
Sempadan 6.0 merupakan titik persamaan umum dalam jadual-jadual ini, dan ekor 7.0 merupakan tempat di mana kumpulan berbeza paling ketara, maka skor sasaran patut dibaca sebagai kedudukan dan bukan sebagai label yang dilekatkan pada suatu bahasa. Memandangkan kumpulan bahasa pertama yang sama boleh kelihatan berbeza dalam Akademik dan dalam Latihan Am, jenis ujian yang diduduki calon merupakan sebahagian daripada gambaran, dan empat skor kemahiran langsung tidak kelihatan dalam set data ini. Seorang pembelajar yang menargetkan 7.0 atau ke atas sedang menargetkan bahagian lebih nipis dalam taburan, iaitu tempat latihan bercakap secara berkala dengan maklum balas segera dapat membantu; maklum balas latihan merupakan bantuan pembelajaran, bukan skor rasmi, dan Hibay tidak mengeluarkan skor IELTS.
Soalan Lazim
Berapa perkongsian calon IELTS yang mendapat skor 7.0 atau ke atas? Tiada angka tunggal merentasi kumpulan. Dalam 40 kumpulan bahasa pertama Akademik, perkongsian calon yang mendapat skor 7.0 atau ke atas berada antara 14.2% hingga 88.0%, dengan median 41.2%; median setara bagi Latihan Am ialah 34.9% (rujuk Keputusan).
Adakah calon daripada sesetengah kumpulan bahasa pertama mendapat skor jauh lebih rendah berbanding kumpulan lain? Di kalangan kumpulan yang diterbitkan, ya pada bahagian atas skala: 13 daripada 40 kumpulan Akademik mempunyai kurang daripada 30% calon pada 7.0 atau ke atas, manakala 2 kumpulan berada pada 70% atau ke atas. Pada sempadan 6.0, perbezaan adalah kecil, kerana setiap kumpulan Akademik mempunyai sekurang-kurangnya 50.9% calon di sana.
Bolehkah kumpulan calon yang sama dibandingkan merentasi Akademik dan Latihan Am? Jadual-jadual ini merupakan populasi berasingan, maka perbandingan adalah antara taburan bagi dua set calon yang berkongsi bahasa pertama. Bagi calon berbahasa pertama Cina, perkongsian Akademik pada 7.0 atau ke atas ialah 15.5% dan perkongsian Latihan Am ialah 37.7%.
Adakah bahasa pertama menentukan skor IELTS? Tidak. Jadual-jadual ini melaporkan taburan kumpulan bagi satu skor keseluruhan, dan tidak menyertakan bilangan calon. Ia menunjukkan hubungan asosiatif antara label kumpulan dan di mana skor berkumpul, bukan apa yang boleh dicapai oleh mana-mana calon.
Cara mengutip
Pasukan Produk Hibay. (2026, 30 Oktober). Perkongsian Skor IELTS Mengikut Bahasa Pertama: Jadual Rasmi 2024–2025. Hibay. https://www.hibay.ai/en/news/ielts-band-share-by-first-language-2024-2025
Rajah-rajah adalah daripada sumber awam yang disenaraikan di bawah dan boleh dikutip dengan atribusi.
Rujukan
- IELTS. Data demografi IELTS 2024–2025 (kekerapan skor mengikut bahasa pertama, Akademik dan Latihan Am). https://ielts.org/cdn/ielts-downloadable-assets/ielts-research/ielts-research-data/ielts-demographic-data-2024-2025.xlsx. Diakses pada 2026-10-30.

