PremiumBlogHaberlerSıkça sorulan sorular
Sınırlı Süreli Teklif, yalnızca bu hafta — Uygulamayı İndir
Sektör

İlk Dil Bazında IELTS Puan Payları: 2024-2025 Resmi Tablolar

40 ilk dil grubu için resmi IELTS puan dağılımları: Akademik kategoride 7.0 ve üzeri payı %14,2 ile %88,0 arasında değişmekte; hiçbir grup çoğunlukla 6.0’ın altında değildir.

İlk Dil Bazında IELTS Puan Payları: 2024-2025 Resmi Tablolar
Bu sayfada

2024-2025 yılına ait resmi IELTS demografik verileri, adayları ilk diline göre gruplandırarak toplam puan dağılımını hem Akademik hem de Genel Eğitim (General Training) kategorileri için 40 grupta yayınlamaktadır. Bu tabloları satır satır okumak, her grubun puanlarının nerede yoğunlaştığını gösterir: Akademik kategoride 7.0 ve üzeri puan alan adayların payı Japonca ana dili olan adaylar arasında %14,2’den Almanca ana dili olan adaylar arasında %88,0’e kadar değişmekte; buna karşılık 6.0 sınırında tüm 40 grupta adayların en az yarısı bu sınırın üzerinde yer almaktadır. Bu analiz yalnızca grup dağılımlarını kapsamaktadır: çalışma kitabı aday sayılarını yayınlamamaktadır; dolayısıyla burada verilen her pay bir grubu, bir bireyi değil tanımlamaktadır.

Kapak: İlk dil bazında IELTS puan payları; Akademik adaylarda 7.0 ve üzeri payı 40 grupta %14,2 ile %88,0 arasında değişmektedir

Temel bulgular

  1. 40 Akademik ilk dil grubu boyunca 7.0 ve üzeri puan alan adayların payı Japonca ana dili olan adaylar arasında %14,2’den Almanca ana dili olan adaylar arasında %88,0’e kadar değişmekte; medyan %41,2’dir [1].
  2. 40 Akademik grubun tamamında adayların en az yarısı 6.0 ve üzeri puana sahiptir; bu oran Japonca ana dili olan adaylar için %50,9’dan Almanca ana dili olan adaylar için %98,3’e kadar değişmekte; dolayısıyla 6.0 sınırı ortak zemin iken 7.0 kuyruğu grupları ayıran unsurdur [1].
  3. Genel Eğitim kategorisinde, 40 gruptan 6’sında adayların yarısından azı 6.0 ve üzeri puana sahiptir: Dari dilinde %21,9 ile Vietnamca dilinde %49,5 arası; 7.0 ve üzeri medyan payı Akademikteki %41,2’ye kıyasla %34,9’dur [1].
  4. Her iki sınav türünde de yer alan 33 ilk dil grubundan 25’inde Akademik kategoride 6.0 ve üzeri pay daha yüksek, 8’inde ise daha düşüktür [1].
  5. Aynı dil grubu için sınav türü kuyruğu değiştirir: Çince ana dili olan adaylar Akademikte %15,5’lik bir oranla 7.0 ve üzeri puan alırken Genel Eğitimde bu oran %37,7’ye yükselir; Tayca ana dili olan adaylar ise tam tersine, Akademikte %28,8’e karşı Genel Eğitimde %8,7’ye düşer [1].

Arka plan

IELTS, genel puanın yanı sıra dört beceri puanı da rapor eder; demografik tablolar ikinci bir boyut ekler: aynı ana dile sahip adaylar arasında puanların nasıl dağıldığı. Okuyucular bu grupları sıklıkla bir zorluk etiketi olarak algıladıklarından, yayınlanan dağılımların aslında ne içerdiğini bilmek önemlidir. Her satır, o grubun kendi adaylarının bir payını temsil eder; tüm IELTS adaylarının bir payını değil. Çalışma kitabı her sınav türü için 40 satır yayınlamakta ve bu satırlar alfabetik sırayla, aday sayıları olmadan listelenmektedir [1]. Bu rapor, iki frekans tablosunu okuyarak yalnızca onların yayınladığı bilgileri ve bitişik yayınlanan puan aralıklarının toplamlarını aktarmaktadır.

Veri ve yöntem

Kaynak ve dönem. Tüm rakamlar, IELTS’in 2024-2025 demografik verilerinden alınmıştır; bu veriler, ilk dile göre puan frekanslarını yayınlamak üzere iki çalışma sayfasından oluşur: biri IELTS Akademik için, diğeri Genel Eğitim için [1].

Örneklem. Birim ilk dil grubudur ve çalışma kitabı her sınav türü için 40 grup yayınlamaktadır. Her satır, o grubun kendi adaylarını 12 puan sütununa dağıtır: 4’ün altından 9’a kadar; her satırdaki yayınlanan paylar %100’e toplanır. Hiçbir satır için aday sayısı yayımlanmaz; satırlar büyüklüklerine göre değil, alfabetik sıraya göre listelenir.

Tanımlar. Bu makalenin eşikleri, bitişik yayınlanan sütunların toplamlarıdır: 6.0’ın altında, 4’ün altı, 4, 4,5, 5 ve 5,5 puanları; 6.0 ila 6,5 arası, 6 ve 6,5 puanları; 7.0 ve üzeri, 7, 7,5, 8, 8,5 ve 9 puanları; 6.0 ve üzeri ise 6 puanından itibaren tümüdür. Bir grup, toplam payı %50’nin altında olduğunda o eşik altında kabul edilir.

Bu makalenin kendi sayıları. Buradaki tüm aralıklar, medyanlar ve sayılar, her satır için yayınlanan sütunların toplamı alınarak ve ardından satırlar karşılaştırılarak elde edilmiştir. Medyanlar, çalışma kitabının herhangi bir aday sayısı sağlamaması nedeniyle 40 yayınlanan gruba eşit ağırlık verilerek hesaplanmıştır. Şekil 3’teki dağıtım bölmeleri, bu makalenin kendi 40 Akademik satır gruplamasıdır.

İşleme. Yalnızca yayınlanan, toplu tablolar kullanılmıştır; bireysel aday kaydı dahil edilmemiştir. Paylar, yayınlanan sütunlardan hesaplanan değerler doğrultusunda bir ondalık basamağa kadar aktarılmıştır.

Tasarım. Veriler gözlemseldir ve tablolar dört beceri puanı yerine yalnızca genel puanı kapsar.

Sonuçlar

Akademik kategoride kuyruk, 6.0 sınırına kıyasla grupları çok daha belirgin şekilde ayırır. 7.0 ve üzeri puan için 40 grup arasındaki aralık Japonca ana dili olan adaylar arasında %14,2’den Almanca ana dili olan adaylar arasında %88,0’e kadar uzanmakta; medyan %41,2’dir. En yüksek değerleri Almanca (%88,0), Yunanca (%74,4), İtalyanca (%65,2), İngilizce (%63,6) ve Portekizce (%60,2) takip eder; en düşük değerleri ise Japonca (%14,2), Çince (%15,5), Punjabi (%20,3), Bengalce (%20,7) ve Khmer (%21,7) oluşturur. Buna karşılık 6.0 ve üzeri puan için aralık keskin bir daralma gösterir: en düşük grup %50,9’da, en yüksek grup %98,3’te yer alır; dolayısıyla hiçbir Akademik grubun 6.0’ın altında kalan aday sayısı, üzerinde kalan aday sayısından fazla değildir.

Bu dağılımın şekli, 40 Akademik grubun 7.0 ve üzeri paylarına göre sınıflandırılması durumunda görülebilir. İki grup %70 ve üzeri, üçü %60-%69 arası, dördü %50-%59 arası, on ikisi %40-%49 arası, altısı %30-%39 arası ve on üçü %30’ın altındadır. Dolayısıyla çoğu grup orta bölgede kümelendiğinden, yüksek kuyruk incedir.

40 Akademik grubun 7.0 ve üzeri puan alan adayların payına göre dağılımı: 2’si %70+, 3’ü %60-69%, 4’ü %50-59%, 12’si %40-49%, 6’sı %30-39%, 13’ü %30’ın altında

Şekil 1. 40 Akademik ilk dil grubu, 7.0 ve üzeri puan alan adayların payına göre gruplandırılmıştır; n = 40 grup, temel = her grubun kendi aday dağılımı. Kaynak: IELTS demografik verileri 2024-2025, Akademik kategoride ilk dile göre frekans.

Genel Eğitim, her iki ölçütte de daha düşük konumdadır. 7.0 ve üzeri medyan payı Akademikteki %41,2’ye kıyasla %34,9’dur; ayrıca 40 grubun 6’sında adayların yarısından azı 6.0 ve üzeri puana sahiptir: Dari dilinde %21,9, Pashto dilinde %34,1, Tayca dilinde %34,2, Endonezce dilinde %48,3, Japonca dilinde %49,5 ve Vietnamca dilinde %49,5. Hiçbir Genel Eğitim grubu %70 bölmeye ulaşmaz ve 15 grup 7.0 ve üzeri puan için %30’ın altındadır.

Sınav türü aynı zamanda her iki tabloda da yer alan grupları yeniden sıralar. Ortak 33 ilk dil grubundan 25’inde Akademik kategoride 6.0 ve üzeri pay daha yüksek, 8’inde ise daha düşüktür. Aşağıdaki beş örnek, eşikten ziyade kuyruğu göstermektedir:

| İlk dil grubu | Akademik, 7.0 ve üzeri | Genel Eğitim, 7.0 ve üzeri | |---|---|---| | Almanca | %88,0 | %67,6 | | Çince | %15,5 | %37,7 | | Tayca | %28,8 | %8,7 | | Arapça | %25,7 | %26,4 | | Japonca | %14,2 | %15,9 |

Her hücre, bu makalenin kendi toplamıdır: o satırdaki yayınlanan 7 ila 9 puan aralığı sütunlarının toplamı; iki sütun ayrı aday popülasyonlarını temsil ettiğinden, tablo dağılımları kıyaslar, aynı kişileri değil.

Çince ve Tayca adaylar sınav türleri arasında zıt yönlerde hareket eder: Çince için 7.0 ve üzeri puan %15,5’e karşı %37,7; Tayca için %28,8’e karşı %8,7

Şekil 2. Her iki tabloda da yer alan beş ilk dil grubu için Akademik ve Genel Eğitim kategorilerinde 7.0 ve üzeri puan alan adayların payı; temel = her grubun kendi aday dağılımı. Kaynak: IELTS demografik verileri 2024-2025, ilk dile göre frekans tabloları.

En yüksek Akademik paylar 7.0 ve üzeri: Almanca %88,0, Yunanca %74,4, İtalyanca %65,2, İngilizce %63,6, Portekizce %60,2, Filipince %54,2

Şekil 3. Yayınlanan 40 ilk dil grubu arasında 7.0 ve üzeri puan için en yüksek altı Akademik pay; temel = her grubun kendi aday dağılımı. Kaynak: IELTS demografik verileri 2024-2025, Akademik kategoride ilk dile göre frekans.

Sınırlamalar

Yukarıdakilerin hepsine dört sınırlama uygulanır. Birincisi, çalışma kitabı aday sayılarını yayınlamadığından grup büyüklükleri bilinmemektedir: büyük bir gruptan gelen %14,2’lik bir pay ile küçük bir gruptan gelen %88,0’lık bir pay aynı ağırlıkla basılır; bu nedenle bu makaledeki medyanlar gruplara eşit ağırlık verilerek hesaplanmıştır. İkincisi, tablolar yalnızca yeterli sayıda adaya sahip ilk dil gruplarını isimlendirir; her sınav türü için 40 grup alfabetik sırayla listelenir; dolayısıyla bu listede olmayan gruplar eksiktir ve 33 ortak isim, sınav türleri arasında karşılaştırma yapılabilen tek gruplardır. Üçüncüsü, dağılım yalnızca genel puanı kapsar; dolayısıyla bir grubun düşük 7.0 ve üzeri payı, hangi becerinin onu geride bıraktığını söylemez; yayınlanan IELTS beceri ortalamaları bu farkın gruba göre değiştiğini gösterir. Dördüncüsü, paylar sınava girenleri tanımlar ve grup üyeliği bireyin bir özelliği değildir: burada yer alan hiçbir şey bir adayın ilk dilinin tavan belirlediğini desteklemez ve bu makaledeki hiçbir rakam bir farkın nasıl oluştuğuna dair kanıt sağlamaz.

Öğrenenler için anlamı

Bu tablolarda 6.0 sınırı ortak zemindir ve 7.0 kuyruğu grupların en çok farklılaştığı kısımdır; dolayısıyla bir hedef puan, bir dile bağlı bir etiketten ziyade bir konum olarak okunmalıdır. Aynı ilk dil grubu Akademik ve Genel Eğitim kategorilerinde farklı görünebileceği için, bir adayın girdiği sınav türü de resmin bir parçasıdır; ancak bu veri setinde dört beceri puanı hiç görünmez. 7.0 ve üzeri bir puan hedefleyen bir öğrenen, dağılımın daha ince kısmına yönelmektedir; bu noktada anında geri bildirimli düzenli konuşma pratiği yardımcı olabilir; pratik geri bildirimi bir çalışma yardımcısıdır, resmi bir puan değil; Hibay IELTS puanları vermez.

Sık Sorulan Sorular

IELTS adaylarının yüzde kaçı 7.0 ve üzeri puan alır? Gruplar arasında tek bir rakam yoktur. 40 Akademik ilk dil grubunda 7.0 ve üzeri puan alan adayların payı %14,2 ile %88,0 arasında değişmekte; medyan %41,2’dir; buna karşılık eşdeğer Genel Eğitim medyanı %34,9’dur (bkz. Sonuçlar).

Bazı ilk dil gruplarından gelen adaylar diğerlerine kıyasla çok daha düşük puan mı alır? Yayınlanan gruplar arasında evet, üst uçta: 40 Akademik grubun 13’ünde adayların %30’undan azı 7.0 ve üzeri puana sahiptir, 2 grubun ise bu oranı %70 ve üzeridir. 6.0 sınırında farklar küçüktür çünkü her Akademik grupta adayların en az %50,9’u bu sınırda yer almaktadır.

Aynı aday grubu Akademik ve Genel Eğitim arasında karşılaştırılabilir mi? Tablolar ayrı popülasyonlardır; dolayısıyla karşılaştırma, aynı ana dile sahip iki aday grubunun dağılımları arasındadır. Çince ana dili olan adaylar için Akademikte 7.0 ve üzeri pay %15,5 iken Genel Eğitimde bu oran %37,7’dir.

İlk dil bir IELTS puanını belirler mi? Hayır. Tablolar yalnızca bir genel puanın grup dağılımlarını rapor eder ve aday sayıları içermez. Bunlar bir grup etiketi ile puanların nerede yoğunlaştığı arasındaki ilişkiyi gösterir; ancak herhangi bir adayın başarabileceği şeyi göstermez.

Atıf şekli

Hibay Ürün Ekibi. (2026, 30 Ekim). İlk Dil Bazında IELTS Puan Payları: 2024-2025 Resmi Tablolar. Hibay. https://www.hibay.ai/en/news/ielts-band-share-by-first-language-2024-2025

Şekiller aşağıda listelenen kamuya açık kaynaklardan alınmıştır ve atıf yapılarak kullanılabilir.

Kaynakça

  1. IELTS. IELTS demografik verileri 2024-2025 (ilk dile göre puan frekansları, Akademik ve Genel Eğitim). https://ielts.org/cdn/ielts-downloadable-assets/ielts-research/ielts-research-data/ielts-demographic-data-2024-2025.xlsx. Erişim tarihi: 2026-10-30.
App StoreGoogle Play