Premiumບລັອກຂ່າວສານຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ
ຂໍ້ສະເໜີເວລາຈຳກັດ, ອາທິດນີ້ເທົ່ານັ້ນ — ດາວໂຫຼດແອັບ
ອຸດສາຫະກຳ

ສ່ວນແບ່ງຂອງຄະແນນ IELTS ໂດຍພາສາທຳອິດ: ຕາຕະລາງຢ່າງເປັນທາງການ 2024-2025

ການຈັດສີຂອງ IELTS ທາງການສຳລັບ 40 ກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາອັງກິດເປັນພາສາແຮກ: ສ່ວນແບ່ງຂອງການທົດສອບດ້ານວິຊາການ (Academic) ທີ່ໄດ້ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ ມີຕັ້ງແຕ່ 14.2% ຫາ 88.0%, ໂດຍບໍ່ມີກຸ່ມໃດກຸ່ມໜຶ່ງທີ່ສ່ວນຫຼາຍໄດ້ຕໍ່າກວ່າ 6.0.

ສ່ວນແບ່ງຂອງຄະແນນ IELTS ໂດຍພາສາທຳອິດ: ຕາຕະລາງຢ່າງເປັນທາງການ 2024-2025
ໃນໜ້ານີ້

ຂໍ້ມູນປະຊາກອນທາງການຂອງ IELTS ສຳລັບປີ 2024-2025 ແດງການແຈກຢາຍຄະແນນທັງໝົດຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມການທົດສອບທີ່ຈັດຕາມພາສາແຮກ (first language), ມີ 40 ກຸ່ມໃນການທົດສອບ Academic ແລະ 40 ກຸ່ມໃນການທົດສອບ General Training. ການອ່ານຕາຕະລາງເຫຼົ່ານີ້ແຕ່ລະແຖວຈະສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າຄະແນນຂອງແຕ່ລະກຸ່ມເກີດຂຶ້ນທີ່ໃດ: ໃນການທົດສອບ Academic ສ່ວນແບ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນປ່ຽນແປງຈາກ 14.2% ໃນບັນດາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາແຮກເປັນພາສາຍີ່ປຸ່ນ ໄປຫາ 88.0% ໃນບັນດາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາແຮກເປັນພາສາເຢຍລະມັນ, ໃນຂະນະທີ່ທີ່ເສັ້ນແນວ 6.0 ນັ້ນ ກຸ່ມທັງໝົດ 40 ກຸ່ມມີຢ່າງໜ້ອຍເຄິ່ງໜຶ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຢູ່ເທິງເສັ້ນແນວດັ່ງກ່າວ. ຂໍ້ມູນນີ້ຄຸມເຖິງການແຈກຢາຍເທົ່ານັ້ນ: ເອກະສານຝຶກຫັດບໍ່ໄດ້ພິມຈຳນວນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ, ດັ່ງນັ້ນສ່ວນແບ່ງທີ່ຢູ່ທີ່ນີ້ທຸກໆຄັ້ງຈະອະທິບາຍກຸ່ມໜຶ່ງໆ ແທນທີ່ຈະເປັນບຸກຄົນ.

ປົກ: ສ່ວນແບ່ງຄະແນນ IELTS ຕາມພາສາແຮກ, ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ Academic ທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນປ່ຽນແປງຈາກ 14.2% ໄປຫາ 88.0% ໃນ 40 ກຸ່ມ

ຜົນໄດ້ຮັບທີ່ສຳຄັນ

  1. ໃນບັນດາ 40 ກຸ່ມທີ່ມີພາສາແຮກໃນການທົດສອບ Academic, ສ່ວນແບ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນປ່ຽນແປງຈາກ 14.2% ໃນບັນດາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາແຮກເປັນພາສາຍີ່ປຸ່ນ ໄປຫາ 88.0% ໃນບັນດາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາແຮກເປັນພາສາເຢຍລະມັນ, ໂດຍມີຄ່າກາງເທົ່າກັບ 41.2% [1].
  2. ກຸ່ມ Academic ທັງໝົດ 40 ກຸ່ມມີຢ່າງໜ້ອຍເຄິ່ງໜຶ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ໄດ້ຄະແນນ 6.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນ, ຈາກ 50.9% (ຍີ່ປຸ່ນ) ໄປຫາ 98.3% (ເຢຍລະມັນ), ດັ່ງນັ້ນເສັ້ນແນວ 6.0 ແມ່ນເປັນຈຸດຮ່ວມທົ່ວໄປ ແລະ ເສັ້ນແນວ 7.0 ແມ່ນເປັນຈຸດທີ່ກຸ່ມຕ່າງໆແຍກອອກຈາກກັນ [1].
  3. ໃນການທົດສອບ General Training, 6 ໃນຈຳນວນ 40 ກຸ່ມມີນ້ອຍກວ່າເຄິ່ງໜຶ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ໄດ້ຄະແນນ 6.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນ, ຈາກ Dari ທີ່ 21.9% ໄປຫາ Vietnamese ທີ່ 49.5%, ແລະ ສ່ວນແບ່ງຄ່າກາງທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນແມ່ນ 34.9% ເທືອບກັບ 41.2% ໃນການທົດສອບ Academic [1].
  4. ຈາກ 33 ກຸ່ມທີ່ມີພາສາແຮກທີ່ປາກົດໃນທັງສອງປະເພດການທົດສອບ, ສ່ວນແບ່ງຂອງການທົດສອບ Academic ທີ່ໄດ້ຄະແນນ 6.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນສູງກວ່າໃນ 25 ກຸ່ມ ແລະ ຕ່ຳກວ່າໃນ 8 ກຸ່ມ [1].
  5. ປະເພດການທົດສອບປ່ຽນແປງສ່ວນທ້າຍຂອງການແຈກຢາຍສຳລັບພາສາດຽວກັນ: ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາແຮກເປັນພາສາຈີນໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່ານັ້ນໃນ 15.5% ຂອງການທົດສອບ Academic ແຕ່ໄດ້ 37.7% ໃນການທົດສອບ General Training, ໃນຂະນະທີ່ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາແຮກເປັນພາສາໄທກໍເດີນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເປັນ 28.8% ແລະ 8.7% ຕາມລຳດັບ [1].

ພື້ນຖານ

IELTS ລາຍງານຄະແນນລວມເປັນບັນດ້າ (band) ແລະ ຄະແນນທັກສະສີ່ດ້ານ, ແລະ ຕາຕະລາງຂໍ້ມູນປະຊາກອນເພີ່ມມິຕິທີສອງ: ວິທີການຈັດແຈງຄະແນນໃນບັນດາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ມີພາສາທຳອິດເດີມເດີຽວກັນ. ຜູ້ອ່ານມັກຈະຖືວ່າບັນດາກຸ່ມເຫຼົ່ານີ້ເປັນປ້າຍສະແດງຄວາມຍາກ, ດັ່ງນັ້ນ ຈຶ່ງຄຸ້ມຄ່າທີ່ຈະຮູ້ວ່າການຈັດແຈງຄະແນນທີ່ເຜີຍແຜ່ນັ້ນມີເນື້ອໃນແນວໃດ. ແຕ່ລະແຖວແມ່ນສ່ວນແບ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຂອງກຸ່ມນັ້ນເອງ, ບໍ່ແມ່ນສ່ວນແບ່ງຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ IELTS ທັງໝົດ, ແລະ ແຟ້ມງານຈະພິມ 40 ແຖວຕໍ່ປະເພດການທົດສອບຕາມລຳດັບຕົວອັກສອນໂດຍບໍ່ມີຈຳນວນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ [1]. ລາຍງານນີ້ອ່ານຕາຕະລາງຄວາມຖີ່ສອງແຜ່ນ ແລະ ລາຍງານພຽງແຕ່ສິ່ງທີ່ພິມໄວ້ເທົ່ານັ້ນ ພ້ອມທັງຜົນລວມຂອງບັນດ້າທີ່ຢູ່ຕິດກັນທີ່ເຜີຍແຜ່.

ຂໍ້ມູນ ແລະ ວິທີການ

ແຫຼ່ງທີ່ມາ ແລະ ເວລາ. ຕົວເລກທັງໝົດມາຈາກຂໍ້ມູນປະຊາກອນ IELTS ສຳລັບປີ 2024-2025, ເຊິ່ງປະກອບດ້ວຍສອງແຟ້ມງານທີ່ເຜີຍແຜ່ຄວາມຖີ່ຂອງບັນດ້າຕາມພາສາທຳອິດ, ແຟ້ມໜຶ່ງສຳລັບ IELTS Academic ແລະ ອີກແຟ້ມໜຶ່ງສຳລັບ General Training [1].

ຕົວຢ່າງ. ຫົວໜ່ວຍທີ່ໃຊ້ແມ່ນກຸ່ມທີ່ມີພາສາທຳອິດເດີມເດີຽວກັນ, ແລະ ແຟ້ມງານເຜີຍແຜ່ 40 ກຸ່ມດັ່ງກ່າວຕໍ່ແຕ່ລະປະເພດການທົດສອບ. ແຕ່ລະແຖວຈັດແຈງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຂອງກຸ່ມນັ້ນເອງໄປຕາມຖັນບັນດ້າ 12 ຖັນ, ຈາກຕໍ່າກວ່າ 4 ຫາ 9, ແລະ ສ່ວນແບ່ງທີ່ເຜີຍແຜ່ໃນແຕ່ລະແຖວຈະລວມເປັນ 100%. ບໍ່ມີຈຳນວນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມໃດໆທີ່ຖືກເຜີຍແຜ່ສຳລັບແຕ່ລະແຖວ, ແລະ ການຈັດລຳດັບແຖວແມ່ນເຮັດຕາມລຳດັບຕົວອັກສອນ ບໍ່ແມ່ນຕາມຂະໜາດ.

ນິຍາມ. ຂອບເຂດທີ່ໃຊ້ໃນບົດຄວາມນີ້ແມ່ນຜົນລວມຂອງຖັນທີ່ເຜີຍແຜ່ທີ່ຢູ່ຕິດກັນ: “ຕໍ່າກວ່າ 6.0” ແມ່ນບັນດ້າທີ່ເຜີຍແຜ່ຕໍ່າກວ່າ 4, 4, 4.5, 5 ແລະ 5.5; “6.0 ຫາ 6.5” ແມ່ນບັນດ້າ 6 ແລະ 6.5; “7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ” ແມ່ນບັນດ້າ 7, 7.5, 8, 8.5 ແລະ 9; ແລະ “6.0 ຫຼື ສູງກວ່າ” ແມ່ນທັງໝົດຈາກບັນດ້າ 6 ຂຶ້ນໄປ. ກຸ່ມໜຶ່ງຈະຖືວ່າ “ຕໍ່າກວ່າຂອບເຂດ” ເມື່ອສ່ວນແບ່ງລວມຂອງມັນຕໍ່າກວ່າ 50%.

ຈຳນວນທີ່ບົດຄວາມນີ້ຄິດໄລ່ເອງ. ທຸກໆຊ່ວງ, ຄ່າກາງ ແລະ ຈຳນວນທີ່ຢູ່ທີ່ນີ້ໄດ້ຖືກຄິດໄລ່ດ້ວຍການລວມຖັນທີ່ເຜີຍແຜ່ສຳລັບແຕ່ລະແຖວ ແລ້ວຈຶ່ງປຽບທຽບແຖວຕໍ່ແຖວ. ຄ່າກາງຖືກຄິດໄລ່ໂດຍບໍ່ມີນ້ຳໜັກທົ່ວທັງ 40 ກຸ່ມທີ່ເຜີຍແຜ່, ເນື່ອງຈາກວ່າແຟ້ມງານບໍ່ໄດ້ໃຫ້ຈຳນວນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມເພື່ອໃຊ້ໃນການຄິດໄລ່ນ້ຳໜັກ. ການຈັດກຸ່ມຖັນໃນຮູບທີ 3 ແມ່ນການຈັດກຸ່ມຂອງ 40 ແຖວ Academic ທີ່ບົດຄວາມນີ້ເຮັດຂຶ້ນເອງ.

ການປະມວນຜົນ. ໃຊ້ເພີ່ງຕາຕະລາງທີ່ເຜີຍແຜ່ແລະລວມລວມເທົ່ານັ້ນ; ບໍ່ມີບັນທຶກຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມແຕ່ລະຄົນເຂົ້າຮ່ວມ. ສ່ວນແບ່ງຖືກອ້າງອີງໃນຮູບແບບຈຸດທີ່ເປັນເລກທີ່ຢູ່ຫຼັງຈຸດທີສອງ ເຊິ່ງຄິດໄລ່ຈາກຖັນທີ່ເຜີຍແຜ່.

ການອອກແບບ. ຂໍ້ມູນເຫຼົ່ານີ້ເປັນຂໍ້ມູນທີ່ສັງເກດ, ແລະ ຕາຕະລາງຄຸມເຖິງບັນດ້າລວມເທົ່ານັ້ນ, ບໍ່ແມ່ນຄະແນນທັກສະສີ່ດ້ານ.

ຜົນໄດ້ຮັບ

ສ່ວນທີ່ເປັນອາກາດສີ (Academic tail) ແຍກແຕ່ງບໍ່ຄືກັນຢ່າງຊັດເຈນກວ່າເສັ້ນແດນ 6.0. ຢູ່ທີ່ 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ, ຊ່ວງຄວາມແຕກຕ່າງຂອງ 40 ກຸ່ມນີ້ຫາງໄປຈາກ 14.2% ຂອງຜູ້ສອບເສັງທີ່ເວົ້າພາສາຍີ່ປຸ່ນເປັນພາສາແຮກເລີ່ມ ໄປຫາ 88.0% ຂອງຜູ້ສອບເສັງທີ່ເວົ້າພາສາເຢຍລະມັນເປັນພາສາແຮກເລີ່ມ, ແລະ ຄ່າກາງແມ່ນ 41.2%. ສ່ວນທີ່ສູງທີ່ສຸດຂອງຊ່ວງນີ້ຖືກນຳໂດຍເຢຍລະມັນ (88.0%), ເກຣີກ (74.4%), ອິຕາລີ (65.2%), ອັງກິດ (63.6%) ແລະ ປອກຕຸເກສ (60.2%); ສ່ວນທີ່ຕ່ຳທີ່ສຸດຖືກນຳໂດຍຍີ່ປຸ່ນ (14.2%), ຈີນ (15.5%), ພັນຈາບີ (20.3%), ເບັງກາລີ (20.7%) ແລະ ຄີມີ (21.7%). ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຢູ່ທີ່ 6.0 ຫຼືສູງກວ່າ, ຊ່ວງຄວາມແຕກຕ່າງຫຼຸດລົງຢ່າງຮຸນແຮງ: ກຸ່ມທີ່ຕ່ຳທີ່ສຸດຢູ່ທີ່ 50.9% ແລະ ກຸ່ມທີ່ສູງທີ່ສຸດຢູ່ທີ່ 98.3%, ດັ່ງນັ້ນບໍ່ມີກຸ່ມ Academic ໃດໆທີ່ມີຜູ້ສອບເສັງທີ່ໄດ້ຄະແນນຕ່ຳກວ່າ 6.0 ຫຼາຍກວ່າຜູ້ທີ່ໄດ້ຄະແນນສູງກວ່າ.

ຮູບຮ່າງຂອງການແຈກຢາຍນີ້ສາມາດເຫັນໄດ້ເມື່ອ 40 ກຸ່ມ Academic ຖືກຈັດເຂົ້າໃນກຸ່ມຕາມສ່ວນຮ້ອຍຂອງຜູ້ສອບເສັງທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ. ມີ 2 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 70% ຫຼືສູງກວ່າ, 3 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 60-69%, 4 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 50-59%, 12 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 40-49%, 6 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 30-39%, ແລະ 13 ກຸ່ມຢູ່ຕ່ຳກວ່າ 30%. ດັ່ງນັ້ນ ສ່ວນຫຼາຍຂອງກຸ່ມຈຶ່ງລວມຕົວຢູ່ທີ່ສ່ວນກາງ, ແລະ ສ່ວນທີ່ສູງທີ່ສຸດ (high tail) ມີຄວາມແຕກຕ່າງນ້ອຍ.

ວິທີທີ່ 40 ກຸ່ມ Academic ຖືກແຍກອອກຕາມສ່ວນຮ້ອຍຂອງຜູ້ສອບເສັງທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ: 2 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 70% ຫຼືສູງກວ່າ, 3 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 60-69%, 4 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 50-59%, 12 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 40-49%, 6 ກຸ່ມຢູ່ທີ່ 30-39%, ແລະ 13 ກຸ່ມຢູ່ຕ່ຳກວ່າ 30%

ຮູບທີ 1. 40 ກຸ່ມ Academic ທີ່ເວົ້າພາສາແຮກເລີ່ມຖືກຈັດເຂົ້າໃນກຸ່ມຕາມສ່ວນຮ້ອຍຂອງຜູ້ສອບເສັງທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ, n = 40 ກຸ່ມ, ພື້ນຖານ = ການແຈກຢາຍຜູ້ສອບເສັງຂອງແຕ່ລະກຸ່ມ. ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ: ຂໍ້ມູນປະຊາກອນ IELTS 2024-2025, ຄວາມຖີ່ຂອງການສອບເສັງ Academic ຕາມພາສາແຮກເລີ່ມ.

General Training ມີຄ່າຕ່ຳກວ່າທັງສອງມາດຕະຖານ. ສ່ວນຮ້ອຍຄ່າກາງຂອງມັນທີ່ 7.0 ຫຼືສູງກວ່າແມ່ນ 34.9% ເທືອບກັບ 41.2% ໃນ Academic, ແລະ 6 ໃນ 40 ກຸ່ມຂອງມັນມີຜູ້ສອບເສັງທີ່ໄດ້ຄະແນນ 6.0 ຫຼືສູງກວ່ານ້ອຍກວ່າເຄິ່ງໜຶ່ງ: Dari ຢູ່ທີ່ 21.9%, Pashto ຢູ່ທີ່ 34.1%, ໄທຢູ່ທີ່ 34.2%, ອິນໂດເນເຊຍຢູ່ທີ່ 48.3%, ຍີ່ປຸ່ນຢູ່ທີ່ 49.5% ແລະ ເວຍເນີຕະນາມຢູ່ທີ່ 49.5%. ບໍ່ມີກຸ່ມ General Training ໃດໆທີ່ເຂົ້າເຖິງກຸ່ມ 70%, ແລະ 15 ກຸ່ມຢູ່ຕ່ຳກວ່າ 30% ທີ່ 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ.

ປະເພດການສອບເສັງຍັງປ່ຽນລຳດັບຂອງກຸ່ມທີ່ປາກົດຢູ່ໃນຕາຕະລາງທັງສອງ. ຈາກ 33 ກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາແຮກເລີ່ມທີ່ຮ່ວມກັນ, ສ່ວນຮ້ອຍຂອງ Academic ທີ່ 6.0 ຫຼືສູງກວ່າແມ່ນສູງກວ່າໃນ 25 ກຸ່ມ ແລະ ຕ່ຳກວ່າໃນ 8 ກຸ່ມ. ຕົວຢ່າງຫ້າຂໍ້ຂ້າງລຸ່ມນີ້ສະແດງເຖິງສ່ວນທີ່ສູງທີ່ສຸດ (tail) ແທນທີ່ຈະເປັນເສັ້ນແດນ (threshold):

| ກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາແຮກເລີ່ມ | Academic, 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ | General Training, 7.0 ຫຼືສູງກວ່າ | |---|---|---| | ເຢຍລະມັນ | 88.0% | 67.6% | | ຈີນ | 15.5% | 37.7% | | ໄທ | 28.8% | 8.7% | | ອາຣັບ | 25.7% | 26.4% | | ຍີ່ປຸ່ນ | 14.2% | 15.9% |

ແຕ່ລະເຊວລາໃນບົດຄວາມນີ້ແມ່ນຜົນລວມຂອງແຖວນີ້ຈາກບັນດາບັນດາທີ່ຖືກເຜີຍແຜ່ (7 ເຖິງ 9) ສຳລັບແຖວນີ້; ຄອລີ້ມສອງຄອລີ້ມແມ່ນປະກອບດ້ວຍປະຊາກອນຜູ້ສະໝັກທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ດັ່ງນັ້ນຕາຕະລາງນີ້ຈຶ່ງເປັນການປຽບທຽບການຈັດຈຳແນກ ແລະ ບໍ່ໄດ້ປຽບທຽບບຸກຄົນດຽວກັນ.

ຜູ້ສະໝັກຈີນ ແລະ ໄທເຄື່ອນໄຫວໃນທິດທາງທີ່ຕ່າງກັນລະຫວ່າງປະເພດການທົດສອບ: 15.5% ແລະ 37.7% ຢູ່ທີ່ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າສຳລັບຜູ້ສະໝັກຈີນ, 28.8% ແລະ 8.7% ສຳລັບຜູ້ສະໝັກໄທ

ຮູບທີ 2. ສ່ວນແບ່ງຂອງຜູ້ທີ່ໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າໃນການທົດສອບ Academic ແລະ General Training ສຳລັບຫ້າກຸ່ມທີ່ໃຊ້ພາສາແປກເປັນພາສາທຳອິດ ເຊິ່ງມີຢູ່ໃນຕາຕະລາງທັງສອງ, ພື້ນຖານ = ການຈັດຈຳແນກຜູ້ສະໝັກຂອງແຕ່ລະກຸ່ມ. ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ: ຂໍ້ມູນປະຊາກອນ IELTS ປີ 2024-2025, ຕາຕະລາງຄວາມຖີ່ຕາມພາສາທຳອິດ.

ສ່ວນແບ່ງສູງສຸດໃນ Academic ທີ່ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ: ເຢຍລະມັນ 88.0%, ເກຣີກ 74.4%, ອິຕາລີ 65.2%, ອັງກິດ 63.6%, ໂປຕຸເກດ 60.2%, ຟີລິບິນ 54.2%

ຮູບທີ 3. ຫົກກຸ່ມທີ່ມີສ່ວນແບ່ງໃນ Academic ສູງທີ່ສຸດທີ່ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າໃນບັນດາ 40 ກຸ່ມທີ່ໃຊ້ພາສາທຳອິດທີ່ຖືກເຜີຍແຜ່, ພື້ນຖານ = ການຈັດຈຳແນກຜູ້ສະໝັກຂອງແຕ່ລະກຸ່ມ. ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ: ຂໍ້ມູນປະຊາກອນ IELTS ປີ 2024-2025, ຕາຕະລາງຄວາມຖີ່ Academic ຕາມພາສາທຳອິດ.

ຂໍ້ຈຳກັດ

ມີສີ່ຂໍ້ຈຳກັດທີ່ນຳໃຊ້ກັບທຸກສິ່ງທີ່ກ່າວມາຂ້າງເທິງ. ຂໍ້ທຳອິດ, ແຟ້ມງານບໍ່ໄດ້ເຜີຍແຜ່ຈຳນວນຜູ້ສະໝັກ, ດັ່ງນັ້ນຂະໜາດຂອງກຸ່ມຈຶ່ງບໍ່ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ: ສ່ວນແບ່ງ 14.2% ຈາກກຸ່ມໃຫຍ່ ແລະ ສ່ວນແບ່ງ 88.0% ຈາກກຸ່ມນ້ອຍຈະຖືກພິມອອກດ້ວຍນ້ຳໜັກທີ່ເທົ່າກັນ, ແລະ ຄ່າມື້ດຽວ (medians) ໃນບົດຄວາມນີ້ຈຶ່ງບໍ່ໄດ້ຖືກຖືວ່າມີນ້ຳໜັກຕາມກຸ່ມເພາະເຫດນີ້. ຂໍ້ທີສອງ, ຕາຕະລາງເປີດເຜີຍເພີຍງແຕ່ກຸ່ມທີ່ໃຊ້ພາສາທຳອິດທີ່ມີຈຳນວນຜູ້ສະໝັກພໍທີ່ຈະເຜີຍແຜ່, ຄື 40 ກຸ່ມຕໍ່ປະເພດການທົດສອບ, ໂດຍຈັດລຽງຕາມລຳດັບຕົວອັກສອນ, ດັ່ງນັ້ນກຸ່ມທີ່ຢູ່ນອກລາຍການນີ້ຈະບໍ່ມີຢູ່ໃນຕາຕະລາງ ແລະ ຊື່ 33 ຊື່ທີ່ມີຮ່ວມກັນເທົ່ານັ້ນທີ່ສາມາດເປີຽບທຽບໄດ້ລະຫວ່າງປະເພດການທົດສອບ. ຂໍ້ທີສາມ, ການຈັດຈຳແນກທີ່ເຜີຍແຜ່ຄຸມເຖິງຄະແນນທັງໝົດເທົ່ານັ້ນ, ດັ່ງນັ້ນສ່ວນແບ່ງທີ່ຕ່ຳຂອງກຸ່ມໃນການໄດ້ຄະແນນ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າບໍ່ໄດ້ບອກຫຍັງເລີຍກ່ຽວກັບທັກສະໃດທີ່ເປັນອຸປະສັກ, ແລະ ຄ່າເສີມທີ່ເຜີຍແຜ່ຈາກ IELTS ສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າຊ່ອງຫວ່າງນີ້ແຕກຕ່າງກັນໄປຕາມກຸ່ມ. ຂໍ້ທີສີ່, ສ່ວນແບ່ງເຫຼົ່ານີ້ອະທິບາຍຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມການທົດສອບ, ແລະ ການເປັນສ່ວນໜຶ່ງຂອງກຸ່ມບໍ່ແມ່ນຄຸນລັກສົນຂອງບຸກຄົນໃດໆ: ບໍ່ມີສິ່ງໃດທີ່ກ່າວມາທີ່ນີ້ສາມາດສະໜັບສະໜູນການອ້າງອີງວ່າພາສາທຳອິດຂອງຜູ້ສະໝັກກຳນົດເພດານສູງສຸດ, ແລະ ບໍ່ມີຮູບໃດໆໃນບົດຄວາມນີ້ເປັນຫຼັກຖານທີ່ສະແດງເຖິງສິ່ງທີ່ເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມແຕກຕ່າງ.

ສິ່ງນີ້ໝາຍຄວາມວ່າແນວໃດສຳລັບຜູ້ຮຽນ

ເສັ້ນແດນ 6.0 ແມ່ນເປັນຈຸດຮ່ວມທີ່ຄົງທີ່ໃນຕາລາງເຫຼົ່ານີ້, ແລະ ສ່ວນທ້າຍ 7.0 ແມ່ນບ່ອນທີ່ກຸ່ມຕ່າງໆ ແຕກຕ່າງກັນຫຼາຍທີ່ສຸດ, ດັ່ງນັ້ນ ຄ່າເປົ້າໝາຍຂອງບັນດາເກຣດ (band) ຄວນຖືກອ່ານເປັນຕຳແໜ່ງໜຶ່ງ ແທນທີ່ຈະເປັນປ້າຍຊື່ທີ່ຕິດຢູ່ກັບພາສາໜຶ່ງ. ເນື່ອງຈາກກຸ່ມຜູ້ທີ່ເວົ້າພາສາທຳອິດດຽວກັນອາດຈະມີຮູບແບບທີ່ແຕກຕ່າງກັນໃນການທົດສອບແບບ Academic ແລະ General Training, ປະເພດການທົດສອບທີ່ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມເລືອກເຂົ້າຮ່ວມຈຶ່ງເປັນສ່ວນໜຶ່ງຂອງບົດວິເຄາະ, ແລະ ຄະແນນທັງສີ່ດ້ານ (four skill scores) ບໍ່ໄດ້ຖືກສະແດງໃນຊຸດຂໍ້ມູນນີ້ເລີຍ. ຜູ້ຮຽນທີ່ມີເປົ້າໝາຍໄດ້ເກຣດ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ ແມ່ນກຳລັງມຸ່ງໄປທີ່ສ່ວນທີ່ແຕກຕ່າງກັນຫຼາຍທີ່ສຸດຂອງການແຈກຢາຍ (distribution), ໂດຍທີ່ການຝຶກເວົ້າຢ່າງເປັນປະຈຳຮ່ວມກັບການໃຫ້ຄຳຕອບທີ່ທັນທີທັນໃດຈະເປັນປະໂຫຍດ; ການຝຶກເວົ້າແລະການຮັບຄຳຕອບເປັນເຄື່ອງມືຊ່ວຍການຮຽນ, ບໍ່ແມ່ນເກຣດທາງການ, ແລະ Hibay ບໍ່ອອກຄະແນນ IELTS.

ຄຳຖາມທີ່ຖືກຖາມເຖິງເລື່ອງນີ້ເລື້ອຍໆ

ສັດສ່ວນເທົ່າໃດຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ IELTS ທີ່ໄດ້ເກຣດ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ? ບໍ່ມີຕົວເລກດຽວທີ່ໃຊ້ໄດ້ກັບທຸກກຸ່ມ. ໃນ 40 ກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາທຳອິດໃນການທົດສອບແບບ Academic, ສັດສ່ວນຂອງຜູ້ທີ່ໄດ້ເກຣດ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ ມີການປ່ຽນແປງຈາກ 14.2% ເຖິງ 88.0%, ມີຄ່າກາງ (median) ເທົ່າກັບ 41.2%; ຄ່າກາງທີ່ສອດຄ່ອງກັບການທົດສອບແບບ General Training ແມ່ນ 34.9% (ເບິ່ງ Results).

ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຈາກບາງກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາທຳອິດແຕກຕ່າງກັນ ມີຄະແນນຕ່ຳກວ່າກຸ່ມອື່ນໆຫຼາຍຫຼືບໍ່? ໃນບັນດາກຸ່ມທີ່ຖືກເຜີຍແຜ່, ຄຳຕອບແມ່ນ “ແມ່ນ” ຢູ່ທີ່ຈຸດສູງສຸດຂອງເກຣດ: 13 ໃນ 40 ກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາທຳອິດໃນການທົດສອບແບບ Academic ມີຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ໄດ້ເກຣດ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າ ເທົ່າກັບໜ້ອຍກວ່າ 30%, ໃນຂະນະທີ່ 2 ກຸ່ມມີຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ໄດ້ເກຣດ 70% ຫຼື ສູງກວ່າ. ຢູ່ທີ່ເສັ້ນແດນ 6.0 ຄວາມແຕກຕ່າງຈະມີຂະໜາດນ້ອຍ, ເນື່ອງຈາກທຸກກຸ່ມທີ່ເວົ້າພາສາທຳອິດໃນການທົດສອບແບບ Academic ມີຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຢ່າງໜ້ອຍ 50.9% ທີ່ໄດ້ເກຣດນີ້.

ກຸ່ມຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມດຽວກັນນີ້ສາມາດເປີຽບທຽບກັນໄດ້ລະຫວ່າງການທົດສອບແບບ Academic ແລະ General Training ຫຼືບໍ່? ຕາລາງເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນສຳລັບປະຊາກອນທີ່ແຍກຕ່າງກັນ, ດັ່ງນັ້ນການເປີຽບທຽບຈະເກີດຂຶ້ນລະຫວ່າງການແຈກຢາຍ (distributions) ຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມສອງກຸ່ມທີ່ມີພາສາທຳອິດດຽວກັນ. ສຳລັບຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ເວົ້າພາສາຈີນເປັນພາສາທຳອິດ, ສັດສ່ວນທີ່ໄດ້ເກຣດ 7.0 ຫຼື ສູງກວ່າໃນການທົດສອບແບບ Academic ແມ່ນ 15.5% ແລະ ສັດສ່ວນໃນການທົດສອບແບບ General Training ແມ່ນ 37.7%.

ພາສາທຳອິດກຳນົດຄະແນນ IELTS ຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຫຼືບໍ່? ບໍ່. ຕາລາງເຫຼົ່ານີ້ບອກກ່ຽວກັບການແຈກຢາຍຂອງເກຣດທັງໝົດ (overall band) ຂອງແຕ່ລະກຸ່ມ, ແລະ ບໍ່ໄດ້ລວມຈຳນວນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ. ມັນສະແດງໃຫ້ເຫັນເຖິງຄວາມສຳພັນລະຫວ່າງປ້າຍຊື່ກຸ່ມກັບບ່ອນທີ່ຄະແນນມີການລວມຕົວກັນ (score clustering), ບໍ່ແມ່ນສິ່ງທີ່ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຄົນໃດຄົນໜຶ່ງຈະສາມາດບັນລຸໄດ້.

ວິທີອ້າງອີງ

ທີມງານຜະລິດຕະພັນ Hibay. (2026, ເດືອນຕຸລາ 30). ສັດສ່ວນຂອງເກຣດ IELTS ໂດຍອີງຕາມພາສາທຳອິດ: ຕາລາງທາງການປີ 2024-2025. Hibay. https://www.hibay.ai/en/news/ielts-band-share-by-first-language-2024-2025

ຮູບພາບເຫຼົ່ານີ້ມາຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ເປີດເຜີຍຕໍ່ສາທາລະນະທີ່ລາຍກາຍຢູ່ລຸ່ມນີ້ ແລະ ອາດຈະຖືກອ້າງອີງໄດ້ດ້ວຍການໃຫ້ຄຳອ້າງອີງ.

ອ້າງອີງ

  1. IELTS. ຂໍ້ມູນປະຊາກອນຂອງ IELTS ປີ 2024-2025 (ຄວາມຖີ່ຂອງແຕ່ລະບັນດ໌ຕາມພາສາທຳອິດ, ການສອນດ້ານວິຊາການ ແລະ ການຝຶກຝົນທົ່ວໄປ). https://ielts.org/cdn/ielts-downloadable-assets/ielts-research/ielts-research-data/ielts-demographic-data-2024-2025.xlsx. ເຂົ້າເຖິງເມື່ອ 2026-10-30.
App StoreGoogle Play